1. Attention: We have put together a thread with tips and a tutorial video to help with using the new software. Please take a moment to check out the thread here: Trapshooters.com Tutorial & Help Video.
    Dismiss Notice

Propane $ ?

Discussion in 'Uncategorized Threads' started by chatbrat, Feb 11, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. chatbrat

    chatbrat TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    378
    We have a ventless propane gas log in our "fireplace" & a gas grill on our deck. They are fed from a 50 gal tank with a regulator & a volume gauge. We pay $60.00/yr tank rental & our last delivery came to $3.50/gal---would we be better off owning our own tank? What would a typical setup like this cost? What are you currently paying for propane? We live in easter NC, if we use 50 gals. /yr its alot---thanx ----Phil
     
  2. Bruce Specht

    Bruce Specht Well-Known Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    5,049
    Location:
    Near but not in chicago
    Do you have natural gas and might these items be connected to them? That may prove far less expensive.
     
  3. RLC323

    RLC323 Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    813
    That tank rental is pretty high. You should consider buying your own tank if you are going to continue using the fireplace. Propane as a commodity is really inexpensive as it is a by-product of gasoline refining. Current market price per gallon is around $1.33 at the refinery in Mount Bilevue Texas. The expense is in storing and transporting it, along with taxes. I paid $1.95 per gallon delivered last month here in Illinois.

    Owning your own tank, shopping around for prices, and taking advantage of filling up in the summer when prices are lower should save you some cash.
     
  4. chatbrat

    chatbrat TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    378
    Thanx for the info, natural gas is not an option----Phil
     
  5. skeeljc

    skeeljc Supporting Vendor Supporting Vendor

    Joined:
    Aug 27, 2007
    Messages:
    3,743
    Location:
    Terre Haute Indiana
    Paid $2.25 per gallon here in central Indiana. Switched my shop to electric because I can get 65% more BTUs per dollar from electric ($0.06 per Kwh).

    Jim Skeel
     
  6. jerryw

    jerryw TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    337
    We have a vacation place in New Mexico. Have to use propane. The company has no competition. 12-07 price was $3.36 per gallon. How's that for gouging.

    Jerry Walker
     
  7. need to shoot more

    need to shoot more Active Member

    Joined:
    Feb 2, 2006
    Messages:
    1,227
    Jim,

    That elec. rate is quite low, but if memory serves me a killowatt= 3400 btus
    a gallon of propane about 120k btus. right now in s.e.pa. oil and propane are running neck and neck a gal of fuel oil = 144k btus.
     
  8. Capt. Morgan

    Capt. Morgan TS Member

    Joined:
    Aug 27, 2007
    Messages:
    1,061
    Owning your own tank usually makes the price of LPG much lower because the dealer doesn't have to try to recover the cost and depreciation of the tank. My dealer sells LPG for $3.26/gal if you lease the tank and $2.10/gal if you own it.

    Morgan
     
  9. skeeljc

    skeeljc Supporting Vendor Supporting Vendor

    Joined:
    Aug 27, 2007
    Messages:
    3,743
    Location:
    Terre Haute Indiana
    My research shows only 91,000 BTU per gallon for propane.

    Jim Skeel
     
  10. Dr.Longshot

    Dr.Longshot Banned Banned

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    5,722
    Lancaster Ohio,LITTER PROPANE $1.66 per gal.



    Gary Bryant
    Dr.longshot
     
  11. need to shoot more

    need to shoot more Active Member

    Joined:
    Feb 2, 2006
    Messages:
    1,227
    Hello Jim,
    you are correct! my excuse is {I said from memory} LOL
     
  12. Catpower

    Catpower Molon Labe TS Supporters

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    10,228
    Location:
    In the Cabana
    skeel is correct LP runs approx 90,000 btu per gallon.I would like to get some $.06 per kw electricity, with the fuel adjustment factor ours runs about .13 per kw but it sure is nice to flip on a switch and have lights!
     
  13. KEYBEAR

    KEYBEAR Active Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    3,222
    I guess my PL. people have been gouging as I get .10 cents off for owning my tank ?? LP. is $2.20 in my tank today . I don,t think anyone is going to give you over a dollar off to put LP. in your tank .
     
  14. Shooting Jack

    Shooting Jack Active Member

    Joined:
    Jul 29, 2006
    Messages:
    3,523
    Location:
    Blackshear, Georgia
    I fill propane tanks and I am currently paying $2.05 a gallon for resale. Delivered to houses at a minimum of 100 gallons is $3.05 a gallons. Less than that is $15.00 surcharge for delivery. I have a 25 gallon tank that I fill for my personal use and get it for $2.35 a gallon. Everything seems to be going up in my area(SE Georgia). Jackie B.
     
  15. butch's90t

    butch's90t Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    187
    Contracted for propane in the summer in Clinton County IA. Paying $1.4990/gal. Just paid $181.68 for 121.2 gallons.
     
  16. sammyd95

    sammyd95 TS Member

    Joined:
    Nov 22, 2007
    Messages:
    358
    here in NE Ohio I just pais $2.63/gal for my propane....for haeting my home,300+ gal. OUCH!
     
  17. Urbans

    Urbans Member

    Joined:
    Jan 20, 2007
    Messages:
    223
    Spring Bluff MO, $219.9, $40.00 annual rent for tank rental.(1000)
     
  18. chessney

    chessney TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    644
    I have propane in vacation home.The Co. charges $30 a year rental.If your refill cost $15 to fill they charge $15 rental ect. I would check around to see if any other Co. offer somthing better....Ziggy
     
  19. Skeeix

    Skeeix TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    150
    Just had a delivery to fill our tank and the cost was $ 3.80 a gallon in So. California Total came to about $650. We do not have access to natural gas, so we burn a lot of wood.



    Clyde
     
Thread Status:
Not open for further replies.