1. Attention: We have put together a thread with tips and a tutorial video to help with using the new software. Please take a moment to check out the thread here: Trapshooters.com Tutorial & Help Video.
    Dismiss Notice

P.I.T.A. Grand Pacific Results

Discussion in 'Shoot Information, EVENTS, Clinics & Results' started by jennylin, Jul 30, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. jennylin

    jennylin Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    71
    We seem to be having a problem getting these results posted on our website so for those of you who are interested:


    2012 P.I.T.A. Grand Pacific Results

    Event No. 1
    West Coast Shot / White Creek Gun Stock Singles
    AAA/AA Class David Carter (wso 24-24-25-25) 100
    Frank Neumayer (so 24-24-25-24) 100
    Billy Myers (ff) 100
    A Class Dan Thome 100
    B Class William Boblett 100
    C Class Jess Mathews 98
    D Class George Clark 96
    Lady Pat Zeller 98
    Veteran Les Butler 100
    Junior Jared Jones (wso 24-24) 97
    Colin Wakefield (so 24-22) 97
    Edward Montoya (so 23) 97
    Jake Lutz (ff) 97

    Event No. 2
    West Coast Shot / White Creek Gun Stock Handicap
    Champion David Kelly 96
    19-20.5 yards Ian Robertson 93
    21-22.5 yards Cody Ballard 95
    23-24.5 yards Lee Bailey 96
    25-26.5 yards Leroy Menezes 94
    27 yards Levi Veatch 95
    Lady Lacie Green 92
    Veteran Jay Davis 95
    Junior George Clark 93

    Event No. 3
    West Coast Shot / White Creek Gun Stock Doubles
    AAA/AA Class Dave Wade 99
    A Class David Womack 95
    B Class Robert White 96
    C Class Gary Bulley 94
    D Class Lindsay Blackburn 88
    Lady Tawnya Gerold (wso 16-17) 88
    Kerrie Largent (so 16-16) 88
    Veteran Jim Fultz 96
    Junior Mason Higgins 95

    Event No. 4
    Northwest Shot Doubles
    AAA/AA Class Gary Bonetti 100
    A Class Ray Thomas (wco 48-45-49-47) 95
    Dave McCallum (co 48-45-44-43) 95
    Lonny Brown (co 48-43) 95
    B Class Billy Myers 98
    C Class Frank Neumayer (co 46) 94
    Fred Schultz (co 42) 94
    D Class Marvin Loy 91
    Lady Kerrie Largent 92
    Veteran Grant Lau (wco 45-49) 95
    Lee Bailey (co 45-48) 95
    Sr Vet/Elder Marty DeVries 96
    Junior Edward Montoya 96
    Sub-Junior Jake Lutz 92

    Event No. 5
    Coon Creek Singles
    AAA/AA Glen Jager (wco 25-25) 100
    Kent Sakamoto (co 25-24) 100
    Zach Nannini (co 23-25-25) 100
    A Andy Pozzi (wso 25) 99
    Rosalie Nicholson (so 24) 99
    B Edward Montoya 99
    C Ernest Teachman 98
    D George Clark 93
    David Daniels (ff) 93
    Lady Vickie Crane (wso 25) 99
    Julie Spindler (so 24) 99
    Veteran Terry Diener 99
    Sr Vet/Elder Daro Handy (wco 25) 99
    Gary Shaffer (co 24) 99
    Marty DeVries (ff) 99
    Junior Jake Switzer 98
    Sub-Junior Jake Lutz (wso 25) 95
    Chayton Vega (so 21) 95

    Event No. 6
    Tilden Trophies Handicap
    Champion Daro Handy 99
    Champion R/U Dave Wade 98
    19-20.5 Theodore Kozloff 93
    21-22.5 Timothy Burton 95
    23-24.5 Mason Higgins 96
    25-26.5 Gurjit Gakhal 94
    27 David Kelly 97
    Lady Patricia Todd 91
    Veteran Brant Selb 96
    Senior Veteran Pete Wylie 95
    Elder Ray Cox 89
    Junior Derek Whitten 95
    Sub-Junior Chayton Vega 93


    Preliminary High Over All
    Events 1 through 6
    Champion David Kelly 584
    AAA/AA Class Billy Myers 574
    A Class Dave Wade 571
    B Class Edward Montoya 566
    C Class Colin Wakefield 544
    D Class Ronald Veatch 524
    Lady Kerrie Largent 545
    Veteran Lee Bailey 568
    Senior Vet Marty DeVries 571
    Elder Herb Lehfeldt 368
    Junior Jared Jones 549
    Sub-Junior Jake Lutz 373

    Event No. 7
    Sportco Singles
    AAA/AA Class David Kelly (co 25-25-25-25-25) 100
    Randy Long (co 25-25-25-25-24) 100
    Tyler Stein (co 25-25-25-22) 100
    Rod Island (co 25-25-24-24) 100
    Gary Bonetti (co 24-25-23-25) 100
    A Class Don LeClair (wco 25-24-24-23) 99
    Dave Wade (co 25-23-24-23) 99
    B Class John Glass 100
    C Class Bob White 99
    D Class George Clark 96
    Lady Pat Zeller 100
    Veteran Ron Stubbings 100
    Sr. Vet/Elder NE McCorkle (co 25-25-25-25-25) 100
    Ray Leason (co 25-25-25-25-22) 100
    Junior Derek Whitten 99
    Sub-Junior Chayton Vega 99


    Event No. 8
    Mann's Manufacturing Handicap
    Champion Hayden Bollinger 97
    Runner-up David Kelly 95
    19-20.5 yards Steven Alkire 93
    21-22.5 yards Andy Pozzi 94
    23-24.5 yards James Larson 94
    25-26.5 yards Ron Nelson 93
    Jake Switzer (ff) 93
    27 yards Ron Stubbings 94
    Lady Karen Beckman (wso 22) 91
    Sharon Kozloff (so 20) 91
    Terry Davies (so 20) 91
    Veteran William Boblett 94
    Senior Vet Daro Handy 94
    Junior Edward Montoya 93
    Sub-Junior George Clark 92

    Event No. 9
    Coldstream Truck Parts Doubles
    AAA/AA Gary Bonetti 100
    AAA/AA R/U Tyler Stein 99
    A Derek Whitten 99
    A R/U Doug Reimers 97
    B Todd Simpson (wso 20) 96
    B R/U Gurjit Gakhal (so 19) 96
    Randy Long (so 17) 96
    Greg Yocum (so 17) 96
    C Timothy Burton 96
    C R/U Brian Wong 94
    D Marvin Loy (wso 18) 91
    D R/U Ken Pressler (so 16) 91
    Lady Kerrie Largent 88
    Veteran Bernard Reynolds (wso 19-19) 95
    Don LeClair (so 19-18) 95
    Marion Dukes (so 17) 95
    Senior Veteran Daro Handy (co 45) 93
    Bill Whalen (co 44) 93
    Elder Jack Gilmour 95
    Junior Jake Switzer 95
    Sub-Junior Jake Lutz 91

    Event No. 10
    Shooter Appreciation Handicap
    Champion David Kelly (wso 24) 97
    Champion R/U Doug Reimers (so 22) 97
    19-20.5 Lisa Simpson 94
    21-22.5 Jake Lutz 96
    23-24.5 Jay Davis 96
    25-26.5 Greg Yocum (wso 24) 94
    Marion Dukes (so 22) 94
    27 Jim Fultz 96
    Lady Lacie Green 94
    Veteran Mike Noer 95
    Senior Veteran Daro Handy 96
    Elder Frank Mammano 94
    Junior Derek Whitten 94
    Sub-Junior Hayden Bollinger 91

    Event No. 11 & 13
    Grand Pacific Championship Singles
    Champion Bobby McLendon 200
    Runner-up Jake Lutz (wso 25-25) 199
    AAA Class Dave Kelly (wso 25-24-25) 199
    AAA Runner-up Wade Stanfill (so 25-24-24) 199
    Jon Thompson (so 25-24-23) 199
    AA Class Don Porfily (wso 25) 198
    AA Runner-up Lindsay Blackburn (so 24) 198
    A Class Brien DeAtley 198
    A Runner-up Stephen Fiant (wso 25-25-25) 197
    John Simmons (so 25-25-24) 197
    B Class Kelly McQuarrie (wso 25) 197
    B Runner-up Marshall Wirawan (so 23) 197
    C Class John Chudyk 196
    C Runner-up Jerry Rainwater (wso 24) 195
    Melvin Weythman (so 23) 195
    D Class John Pyatt 189
    D Runner-up Chris Gleason (wso 25) 188
    Steven Alkire (so 21) 188
    Lady Pat Carter 198
    Veteran Lee Bailey 199
    Senior Vet Gary Shaffer (wso 25-25-25-25) 197
    Bill Whalen (so 25-25-25-24) 197
    Elder Marvin Sims 199
    Junior Jack Mojica 196
    Sub-Junior Chayton Vega 196
    Chair Hayden Bollinger 185
    State Team
    AAA Class Les Butler 194
    AA Class Greg Miner 196
    A Class Fred Schultz 193
    B Class John Glass 194
    C Class Pat Carter 198
    D Class Burton Levee 183
    1158
    Champion of Champions
    Men's Champion Randy Long (OR) 100
    Art Moore (BC) 99
    Glen Jager (CA) 99
    Art Fenton (WA) 99
    Jeff Hall (CO) 95
    Gail Jones (ID) 94
    Greg Yocum (AK) 93
    0Dan Prockish (NV) 90
    Ladies Champion Sharon Graham (OR) 99
    Jennifer Anex (WA) 97
    Trish Fern (BC) 96
    Tori Rothman (CA) 95
    Evie Seymore (AK) 92
    Jenny Hall (CO) 77

    Event No. 12
    TrapShootingUSA Handicap
    Champion Hayden Bollinger (wso 24-24) 97
    Runner-up George Clark (so 24-22) 97
    19-20.5 yards Melvin Weythman 94
    William Johnson (ff) 94
    21-22.5 yards Timothy Burton 96
    23-24.5 yards Tim Kissock 95
    25-26.5 yards John Simmons (wso 25-23) 95
    Bob McLendon (so 25-22) 95
    Randy Neal (so 22) 95
    27 yards Marty DeVries 96
    Lady Tori Rothman 93
    Veteran Don LeClair 94
    Senior Vet Daro Handy 95
    Elder Roy Tiegs 93
    Junior Edward Montoya 96
    Sub-Junior Austin White 91


    Event No. 14
    White Flyer Handicap
    Champion Dave Kelly 97
    Champion R/U Mason Higgins 97
    1st Alaska Greg Yocum 94
    2nd Alaska Evie Seymore 92
    3rd Alaska Henry Masters 91
    1st Arizona Mark Harrison 89
    2nd Arizona None
    3rd Arizona None
    1st BC Kelly McQuarrie 95
    2nd BC Dave Wade 95
    3rd BC Mike Noer 94
    1st California Mason Higgins 97
    2nd California Marty DeVries 96
    3rd California Andy Pozzi 95
    1st Colorado Jeff Hall 89
    2nd Colorado None
    3rd Colorado None
    1st Hawaii None
    2nd Hawaii None
    3rd Hawaii None
    1st Idaho James Larson 92
    2nd Idaho Mike Rinard 91
    3rd Idaho Jim Cahoon 90
    1st Nevada Derek Whitten 90
    2nd Nevada Darryl Landwehr 89
    3rd Nevada Dan Prockish 75
    1st Oregon Daro Handy 96
    2nd Oregon Paul Austin 95
    3rd Oregon Roy Niemi 94
    1st Washington Jake Switzer 96
    2nd Washington Bob McLendon 96
    3rd Washington Pat Carter 96
    1st 19 yards Melvin Weythman 93
    2nd 19 yards Cole Kelly 91
    3rd 19 yards Patricia Todd 85
    1st 20 yards Madison Cheyney 95
    2nd 20 yards William Johnson 93
    3rd 20 yards John Chudyk 91
    1st 21 yards Rosalie Nicholson 92
    2nd 21 yards Susa Rankhorn 91
    3rd 21 yards Ed Sather 91
    1st 22 yards Tom Hodges 93
    2nd 22 yards Andrew Aamodt 93
    3rd 22 yards Merv Perrin 93
    1st 23 yards Dale Smith 94
    2nd 23 yards Tim Kissock 93
    3rd 23 yards Jon Thompson 93
    1st 24 yards Bernie Reynolds 93
    2nd 24 yards Jeff Gott 92
    3rd 24 yards Kenneth Uhl 91
    1st 25 yards Marvin Sims 94
    2nd 25 yards Randy Neal 91
    3rd 25 yards John Simmons 91
    1st 26 yards Robert White 92
    2nd 26 yards Dave McCallum 91
    3rd 26 yards Tim Hasted 90
    1st 27 yards Bob Morrison 95
    2nd 27 yards Jim Harrison 94
    3rd 27 yards Gary Bonetti 94
    1st Lady Erica Bonetti 90
    2nd Lady Lacie Green 90
    3rd Lady Jennifer Anex 89
    1st Veteran Frank Kelly 93
    2nd Veteran Bob Scoville 92
    3rd Veteran Forest Maxwell 91
    1st Senior Vet Jim Gleason 91
    2nd Senior Vet Rich McGuire 91
    3rd Senior Vet Ron Hull 90
    1st Elder Jack Gilmour 90
    2nd Elder Lawrence Ray 90
    3rd Elder Marvin Loy 89
    1st Junior Cade Miller 93
    2nd Junior Colin Wakefield 92
    3rd Junior Jack Mojica 90
    1st Sub-Junior Jake Lutz 92
    2nd Sub-Junior George Clark 91
    3rd Sub-Junior Dakotah Eims 89

    Event No. 15
    RCBS Grand Pacific Championship Doubles
    Champion Dave Kelly 100
    Runner-up Kent Sakamoto (wso 19-19) 99
    AAA Class Gary Bonetti (so 18) 99
    AAA Runner-up Dave Wade 98
    AA Class Randy Bratton 98
    AA Runner-up Tyler Stein (wso 20) 97
    Richard Evans (so 18) 97
    Gary Hammons (ff) 97
    A Class Wade Stanfill (wso 19) 98
    A Runner-up John Simmons (so 18) 98
    B Class Ron Cram (so 19) 99
    B Runner-up Greg Miner 96
    C Class Henry Masters (wso 20) 95
    C Runner-up Roy Tiegs (so 15) 95
    John Pyatt (so 14) 95
    D Class Theodore Kozloff (wso 18) 90
    D Runner-up Paul Austin (so 16) 90
    Lady Tawnya Gerold 92
    Veteran Geoff Fern (wso 20) 96
    Tom Gray (so 19) 96
    Jim Fultz (so 17) 96
    Senior Vet Gail Jones 95
    Elder Marvin Sims 97
    Junior Colin Wakefield 96
    Sub-Junior Jake Lutz 94

    Event No. 16
    Browning Grand Pacific Championship Handicap
    Champion Rand Shiltz 99
    Runner-up Marty De vries (ff) 99
    19-20.5 yards John Chudyk 96
    21-22.5 yards Chayton Vega 98
    23-24.5 yards Steve Thibodeau 96
    25-26.5 yards Don Porfily (wso 24) 94
    Zach Keller (so 21) 94
    27 yards Daro Handy 98
    Lady Lisa Simpson (wso 24) 94
    Tawnya Gerold (so 23) 94
    Veteran Marion Dukes 94
    Senior Vet Don Reynolds 94
    Elder Lawrence Ray (wso 22) 94
    Marvin Sims (so 18) 94
    Junior Jack Mojica 95
    Sub-Junior Dakotah Eims 95

    Dan Orlich High All Around
    Events 11, 13, 15 & 16
    Champion Dave Kelly 394
    Runner-up Wade Stanfill 392
    AAA Class Gary Bonetti 390
    AA Class Richard Evans 391
    A Class Brien DeAtley (wso) 388
    John Simmons 388
    B Class Henry Masters 380
    C Class Chayton Vega 382
    D Class John Pyatt 372
    Lady Tawnya Gerold 375
    Kate Bonn 375
    Veteran Greg Minor 384
    Senior Vet Daro Handy 385
    Elder Marvin Sims 390
    Junior Jack Mojica 379
    Sub-Junior Jake Lutz 384
    Two-in-a-Family Brandon Dale 572
    Rodney Dale
    Husband & Wife Terry Davies 552
    Bruce Davies
    Rookie Chayton Vega

    High Over All
    Events 4 through 16
    Champion Dave Kelly 1170
    AAA Class Daro Handy 1156
    AA Class Marty DeVries 1137
    A Class Dave Wade 1124
    B Class Jay Davis 1119
    C Class Chayton Vega 1101
    D Class Jim Bradbury 1067
    Lady Tori Rothman 1077
    Veteran Ron Stubbings 1124
    Senior Vet N.E. McCorkle 1101
    Elder Frank Mammano 1084
    Junior Edward Montoya 1118
    Sub-Junior Jake Lutz 1127
     
  2. Jim R

    Jim R Ljutic Nut TS Supporters

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    1,624
    Location:
    Western Washington
    We seem to be having a problem getting these results posted on our website so for those of you who are interested:
    2012 P.I.T.A. Grand Pacific Results

    Event No. 1

    West Coast Shot / White Creek Gun Stock Singles AAA/AA Class David Carter (wso 24-24-25-25) 100 Frank Neumayer (so 24-24-25-24) 100 Billy Myers (ff) 100 A Class Dan Thome 100 B Class William Boblett 100 C Class Jess Mathews 98 D Class George Clark 96 Lady Pat Zeller 98 Veteran Les Butler 100 Junior Jared Jones (wso 24-24) 97 Colin Wakefield (so 24-22) 97 Edward Montoya (so 23) 97 Jake Lutz (ff) 97

    Event No. 2

    West Coast Shot / White Creek Gun Stock Handicap Champion David Kelly 96 19-20.5 yards Ian Robertson 93 21-22.5 yards Cody Ballard 95 23-24.5 yards Lee Bailey 96 25-26.5 yards Leroy Menezes 94 27 yards Levi Veatch 95 Lady Lacie Green 92 Veteran Jay Davis 95 Junior George Clark 93 Event No. 3 West Coast Shot / White Creek Gun Stock Doubles AAA/AA Class Dave Wade 99 A Class David Womack 95 B Class Robert White 96 C Class Gary Bulley 94 D Class Lindsay Blackburn 88 Lady Tawnya Gerold (wso 16-17) 88 Kerrie Largent (so 16-16) 88 Veteran Jim Fultz 96 Junior Mason Higgins 95

    Event No. 4

    Northwest Shot Doubles AAA/AA Class Gary Bonetti 100 A Class Ray Thomas (wco 48-45-49-47) 95 Dave McCallum (co 48-45-44-43) 95 Lonny Brown (co 48-43) 95 B Class Billy Myers 98 C Class Frank Neumayer (co 46) 94 Fred Schultz (co 42) 94 D Class Marvin Loy 91 Lady Kerrie Largent 92 Veteran Grant Lau (wco 45-49) 95 Lee Bailey (co 45-48) 95 Sr Vet/Elder Marty DeVries 96 Junior Edward Montoya 96 Sub-Junior Jake Lutz 92

    Event No. 5 Coon Creek Singles

    AAA/AA Glen Jager (wco 25-25) 100 Kent Sakamoto (co 25-24) 100 Zach Nannini (co 23-25-25) 100 A Andy Pozzi (wso 25) 99 Rosalie Nicholson (so 24) 99 B Edward Montoya 99 C Ernest Teachman 98 D George Clark 93 David Daniels (ff) 93 Lady Vickie Crane (wso 25) 99 Julie Spindler (so 24) 99 Veteran Terry Diener 99 Sr Vet/Elder Daro Handy (wco 25) 99 Gary Shaffer (co 24) 99 Marty DeVries (ff) 99 Junior Jake Switzer 98 Sub-Junior Jake Lutz (wso 25) 95 Chayton Vega (so 21) 95

    Event No. 6 Tilden Trophies Handicap

    Champion Daro Handy 99 Champion R/U Dave Wade 98 19-20.5 Theodore Kozloff 93 21-22.5 Timothy Burton 95 23-24.5 Mason Higgins 96 25-26.5 Gurjit Gakhal 94 27 David Kelly 97 Lady Patricia Todd 91 Veteran Brant Selb 96 Senior Veteran Pete Wylie 95 Elder Ray Cox 89 Junior Derek Whitten 95 Sub-Junior Chayton Vega 93

    Preliminary High Over All Events 1 through 6

    Champion David Kelly 584 AAA/AA Class Billy Myers 574 A Class Dave Wade 571 B Class Edward Montoya 566 C Class Colin Wakefield 544 D Class Ronald Veatch 524 Lady Kerrie Largent 545 Veteran Lee Bailey 568 Senior Vet Marty DeVries 571 Elder Herb Lehfeldt 368 Junior Jared Jones 549 Sub-Junior Jake Lutz 373

    Event No. 7 Sportco Singles

    AAA/AA Class David Kelly (co 25-25-25-25-25) 100 Randy Long (co 25-25-25-25-24) 100 Tyler Stein (co 25-25-25-22) 100 Rod Island (co 25-25-24-24) 100 Gary Bonetti (co 24-25-23-25) 100 A Class Don LeClair (wco 25-24-24-23) 99 Dave Wade (co 25-23-24-23) 99 B Class John Glass 100 C Class Bob White 99 D Class George Clark 96 Lady Pat Zeller 100 Veteran Ron Stubbings 100 Sr. Vet/Elder NE McCorkle (co 25-25-25-25-25) 100 Ray Leason (co 25-25-25-25-22) 100 Junior Derek Whitten 99 Sub-Junior Chayton Vega 99

    Event No. 8 Mann's Manufacturing Handicap

    Champion Hayden Bollinger 97 Runner-up David Kelly 95 19-20.5 yards Steven Alkire 93 21-22.5 yards Andy Pozzi 94 23-24.5 yards James Larson 94 25-26.5 yards Ron Nelson 93 Jake Switzer (ff) 93 27 yards Ron Stubbings 94 Lady Karen Beckman (wso 22) 91 Sharon Kozloff (so 20) 91 Terry Davies (so 20) 91 Veteran William Boblett 94 Senior Vet Daro Handy 94 Junior Edward Montoya 93 Sub-Junior George Clark 92

    Event No. 9 Coldstream Truck Parts Doubles

    AAA/AA Gary Bonetti 100 AAA/AA R/U Tyler Stein 99 A Derek Whitten 99 A R/U Doug Reimers 97 B Todd Simpson (wso 20) 96 B R/U Gurjit Gakhal (so 19) 96 Randy Long (so 17) 96 Greg Yocum (so 17) 96 C Timothy Burton 96 C R/U Brian Wong 94 D Marvin Loy (wso 18) 91 D R/U Ken Pressler (so 16) 91 Lady Kerrie Largent 88 Veteran Bernard Reynolds (wso 19-19) 95 Don LeClair (so 19-18) 95 Marion Dukes (so 17) 95 Senior Veteran Daro Handy (co 45) 93 Bill Whalen (co 44) 93 Elder Jack Gilmour 95 Junior Jake Switzer 95 Sub-Junior Jake Lutz 91

    Event No. 10 Shooter Appreciation Handicap

    Champion David Kelly (wso 24) 97 Champion R/U Doug Reimers (so 22) 97 19-20.5 Lisa Simpson 94 21-22.5 Jake Lutz 96 23-24.5 Jay Davis 96 25-26.5 Greg Yocum (wso 24) 94 Marion Dukes (so 22) 94 27 Jim Fultz 96 Lady Lacie Green 94 Veteran Mike Noer 95 Senior Veteran Daro Handy 96 Elder Frank Mammano 94 Junior Derek Whitten 94 Sub-Junior Hayden Bollinger 91

    Event No. 11 & 13 Grand Pacific Championship Singles

    Champion Bobby McLendon 200 Runner-up Jake Lutz (wso 25-25) 199 AAA Class Dave Kelly (wso 25-24-25) 199 AAA Runner-up Wade Stanfill (so 25-24-24) 199 Jon Thompson (so 25-24-23) 199 AA Class Don Porfily (wso 25) 198 AA Runner-up Lindsay Blackburn (so 24) 198 A Class Brien DeAtley 198 A Runner-up Stephen Fiant (wso 25-25-25) 197 John Simmons (so 25-25-24) 197 B Class Kelly McQuarrie (wso 25) 197 B Runner-up Marshall Wirawan (so 23) 197 C Class John Chudyk 196 C Runner-up Jerry Rainwater (wso 24) 195 Melvin Weythman (so 23) 195 D Class John Pyatt 189 D Runner-up Chris Gleason (wso 25) 188 Steven Alkire (so 21) 188 Lady Pat Carter 198 Veteran Lee Bailey 199 Senior Vet Gary Shaffer (wso 25-25-25-25) 197 Bill Whalen (so 25-25-25-24) 197 Elder Marvin Sims 199 Junior Jack Mojica 196 Sub-Junior Chayton Vega 196 Chair Hayden Bollinger 185

    State Team AAA Class Les Butler 194 AA Class Greg Miner 196 A Class Fred Schultz 193 B Class John Glass 194 C Class Pat Carter 198 D Class Burton Levee 183 1158

    Champion of Champions Men's Champion Randy Long (OR) 100 Art Moore (BC) 99 Glen Jager (CA) 99 Art Fenton (WA) 99 Jeff Hall (CO) 95 Gail Jones (ID) 94 Greg Yocum (AK) 93 0Dan Prockish (NV) 90 Ladies Champion Sharon Graham (OR) 99 Jennifer Anex (WA) 97 Trish Fern (BC) 96 Tori Rothman (CA) 95 Evie Seymore (AK) 92 Jenny Hall (CO) 77

    Event No. 12 TrapShootingUSA Handicap

    Champion Hayden Bollinger (wso 24-24) 97 Runner-up George Clark (so 24-22) 97 19-20.5 yards Melvin Weythman 94 William Johnson (ff) 94 21-22.5 yards Timothy Burton 96 23-24.5 yards Tim Kissock 95 25-26.5 yards John Simmons (wso 25-23) 95 Bob McLendon (so 25-22) 95 Randy Neal (so 22) 95 27 yards Marty DeVries 96 Lady Tori Rothman 93 Veteran Don LeClair 94 Senior Vet Daro Handy 95 Elder Roy Tiegs 93 Junior Edward Montoya 96 Sub-Junior Austin White 91

    Event No. 14 White Flyer Handicap

    Champion Dave Kelly 97 Champion R/U Mason Higgins 97 1st Alaska Greg Yocum 94 2nd Alaska Evie Seymore 92 3rd Alaska Henry Masters 91 1st Arizona Mark Harrison 89 2nd Arizona None 3rd Arizona None 1st BC Kelly McQuarrie 95 2nd BC Dave Wade 95 3rd BC Mike Noer 94 1st California Mason Higgins 97 2nd California Marty DeVries 96 3rd California Andy Pozzi 95 1st Colorado Jeff Hall 89 2nd Colorado None 3rd Colorado None 1st Hawaii None 2nd Hawaii None 3rd Hawaii None 1st Idaho James Larson 92 2nd Idaho Mike Rinard 91 3rd Idaho Jim Cahoon 90 1st Nevada Derek Whitten 90 2nd Nevada Darryl Landwehr 89 3rd Nevada Dan Prockish 75 1st Oregon Daro Handy 96 2nd Oregon Paul Austin 95 3rd Oregon Roy Niemi 94 1st Washington Jake Switzer 96 2nd Washington Bob McLendon 96 3rd Washington Pat Carter 96 1st 19 yards Melvin Weythman 93 2nd 19 yards Cole Kelly 91 3rd 19 yards Patricia Todd 85 1st 20 yards Madison Cheyney 95 2nd 20 yards William Johnson 93 3rd 20 yards John Chudyk 91 1st 21 yards Rosalie Nicholson 92 2nd 21 yards Susa Rankhorn 91 3rd 21 yards Ed Sather 91 1st 22 yards Tom Hodges 93 2nd 22 yards Andrew Aamodt 93 3rd 22 yards Merv Perrin 93 1st 23 yards Dale Smith 94 2nd 23 yards Tim Kissock 93 3rd 23 yards Jon Thompson 93 1st 24 yards Bernie Reynolds 93 2nd 24 yards Jeff Gott 92 3rd 24 yards Kenneth Uhl 91 1st 25 yards Marvin Sims 94 2nd 25 yards Randy Neal 91 3rd 25 yards John Simmons 91 1st 26 yards Robert White 92 2nd 26 yards Dave McCallum 91 3rd 26 yards Tim Hasted 90 1st 27 yards Bob Morrison 95 2nd 27 yards Jim Harrison 94 3rd 27 yards Gary Bonetti 94 1st Lady Erica Bonetti 90 2nd Lady Lacie Green 90 3rd Lady Jennifer Anex 89 1st Veteran Frank Kelly 93 2nd Veteran Bob Scoville 92 3rd Veteran Forest Maxwell 91 1st Senior Vet Jim Gleason 91 2nd Senior Vet Rich McGuire 91 3rd Senior Vet Ron Hull 90 1st Elder Jack Gilmour 90 2nd Elder Lawrence Ray 90 3rd Elder Marvin Loy 89 1st Junior Cade Miller 93 2nd Junior Colin Wakefield 92 3rd Junior Jack Mojica 90 1st Sub-Junior Jake Lutz 92 2nd Sub-Junior George Clark 91 3rd Sub-Junior Dakotah Eims 89

    Event No. 15 RCBS Grand Pacific Championship Doubles

    Champion Dave Kelly 100 Runner-up Kent Sakamoto (wso 19-19) 99 AAA Class Gary Bonetti (so 18) 99 AAA Runner-up Dave Wade 98 AA Class Randy Bratton 98 AA Runner-up Tyler Stein (wso 20) 97 Richard Evans (so 18) 97 Gary Hammons (ff) 97 A Class Wade Stanfill (wso 19) 98 A Runner-up John Simmons (so 18) 98 B Class Ron Cram (so 19) 99 B Runner-up Greg Miner 96 C Class Henry Masters (wso 20) 95 C Runner-up Roy Tiegs (so 15) 95 John Pyatt (so 14) 95 D Class Theodore Kozloff (wso 18) 90 D Runner-up Paul Austin (so 16) 90 Lady Tawnya Gerold 92 Veteran Geoff Fern (wso 20) 96 Tom Gray (so 19) 96 Jim Fultz (so 17) 96 Senior Vet Gail Jones 95 Elder Marvin Sims 97 Junior Colin Wakefield 96 Sub-Junior Jake Lutz 94

    Event No. 16 Browning Grand Pacific Championship Handicap

    Champion Rand Shiltz 99 Runner-up Marty De vries (ff) 99 19-20.5 yards John Chudyk 96 21-22.5 yards Chayton Vega 98 23-24.5 yards Steve Thibodeau 96 25-26.5 yards Don Porfily (wso 24) 94 Zach Keller (so 21) 94 27 yards Daro Handy 98 Lady Lisa Simpson (wso 24) 94 Tawnya Gerold (so 23) 94 Veteran Marion Dukes 94 Senior Vet Don Reynolds 94 Elder Lawrence Ray (wso 22) 94 Marvin Sims (so 18) 94 Junior Jack Mojica 95 Sub-Junior Dakotah Eims 95

    Dan Orlich High All Around Events 11, 13, 15 & 16

    Champion Dave Kelly 394 Runner-up Wade Stanfill 392 AAA Class Gary Bonetti 390 AA Class Richard Evans 391 A Class Brien DeAtley (wso) 388 John Simmons 388 B Class Henry Masters 380 C Class Chayton Vega 382 D Class John Pyatt 372 Lady Tawnya Gerold 375 Kate Bonn 375 Veteran Greg Minor 384 Senior Vet Daro Handy 385 Elder Marvin Sims 390 Junior Jack Mojica 379 Sub-Junior Jake Lutz 384 Two-in-a-Family Brandon Dale 572 Rodney Dale Husband & Wife Terry Davies 552 Bruce Davies Rookie Chayton Vega

    High Over All Events 4 through 16

    Champion Dave Kelly 1170 AAA Class Daro Handy 1156 AA Class Marty DeVries 1137 A Class Dave Wade 1124 B Class Jay Davis 1119 C Class Chayton Vega 1101 D Class Jim Bradbury 1067 Lady Tori Rothman 1077 Veteran Ron Stubbings 1124 Senior Vet N.E. McCorkle 1101 Elder Frank Mammano 1084 Junior Edward Montoya 1118 Sub-Junior Jake Lutz 1127
     
  3. R_Shrode

    R_Shrode TS Member

    Joined:
    Apr 1, 2009
    Messages:
    13
    yer just doin' that to get even aren't you?
     
  4. Wally Philipiw

    Wally Philipiw TS Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    12
    Thanks Jen, for posting the Grand results. Always nice to see how friends and acquaintances shot.

    Much appreciated.

    Wally
     
  5. jennylin

    jennylin Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    71
    Not sure how I did it twice and in two different formats, but if you can decypher it, there you go. It was in a more uniform format prior to me hitting the button to post it. I believe the easy-to-read results are now on the website: www.shootpita.com

    Richard - The answer is Yes.
     
  6. jennylin

    jennylin Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    71
    Jim R. Thanks for seperating them out so they were more read-able. I posted them just as I was leaving the office and didn't look to see how they came out.
     
  7. Lyle

    Lyle Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    652
    Seems like this new shooter David Kelly did pretty well Zard.

    Lyle
     
Thread Status:
Not open for further replies.
Search tags for this page
john chudyk pita
,

rankhorm as a trapshooter

,
trap shooter dan shaffer