1. Attention: We have put together a thread with tips and a tutorial video to help with using the new software. Please take a moment to check out the thread here: Trapshooters.com Tutorial & Help Video.
    Dismiss Notice

2008 BC Provincials P.I.T.A.@ Vernon

Discussion in 'Uncategorized Threads' started by Toddy, May 26, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Toddy

    Toddy Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    401
    Here are the results from Vernon BC Provincials..

    2008 BC PROVINCIAL TROPHY LIST

    Event # 1 – John Trca Singles

    AA class – Marvin Sims 99
    A class – Lucas Gutierrez 100
    B class - Bob White 98
    C class – Merv Perra 97
    D class – Barrie Brown 98
    Lady – Lisa Salt 92
    Junior – Kieran Hahn 94
    Veteran – Cliff Kane 98
    Senior – Don Haaheim 96
    Elder – Ed Horth 93 winner C/F
    Art Salt 93
    Paul French – Federal Cartridge Champion of Champions
    Perpetual Trophy Winner – Les Lamerton 99

    Event # 2 – John Ashcroft Handicap

    Champion – Ron Stubbings 95
    Runner-Up – Dan Kukat 93 winner s/o
    Stacey Dormer 93
    Lady – Carley Graham 88
    Junior – Keiran Hahn 86
    Veteran – Peter Constanti 91
    Senior – Don Haaheim 93
    Elder – Paul Lirette 87

    Event # 3 – Ron Stubbings Doubles

    AA class – Ron Stubbings 98
    A class – Dave Jeffrey 97
    B class – Bob White 94 winner s/o
    Ted Rajkowski 94
    C class – Gordon Keller 88
    D class – Don Reynolds 89
    Lady – Carley Graham 90
    Junior – Keiran Hahn 64
    Veteran – Ron Scondo 96
    Clare Hebron 96 winner c/o
    Senior – Bill McNeilly 96
    Elder – Art Salt 81

    Event # 5 – Elyse Stoner Memorial Handicap

    Champion – Lucas Gutierrez 95
    Runner-Up – Dave Wade 95
    Lady – Carly Graham 86
    Junior – Kieran Hahn 76
    Veteran – Merv Perra 90
    Irv Scott 90 Winner of C/O
    Senior vet- Jim Forbes 90
    Elder – Fred Brandt 87

    Event # 4 & 6 – B.C. Singles Championships

    Closed Trophies -
    Champion – Ron Stubbings 198/200
    Runner-Up – Darryl Webber 196/200
    AA class – Lindsay Blackburn 193/200
    A class – Grant Dolson 196/200
    B class – Dan Kukat 195/200
    C class – Merv Perra 188/200
    D class – Barrie Brown 190/200
    Lady – Lisa Salt 187/200
    Junior – Keiran Hahn 172/200
    Sub-Junior – Gaelan Bingham 166/200
    Veteran – Gord Keller 192/200
    Senior – Jim Forbes 195/200
    Elder – Art Salt 186/200
    Two in a family – Team Blackburn 377/400
    Husband & Wife – Team Salt/Fowler 375/400

    Out-of-Province Trophies -

    AA class – Marvin Sims 197/200
    A class – Irv Scott 196/200
    B class – Peter Constanti 190/200 winner s/o
    Dave McCallum 190/200
    C class – Lynn Wilkins 185/200
    D class – Dave Bare 172/200

    Event # 7 – B.C. Doubles Championships

    Closed Trophies -
    Champion – Bill McNeilly 98
    Runner-Up – Dan Hjorth 96
    AA class – Dave Wade 94
    A class – Art Moore 96
    B class – Kelly McQuarrie 91
    Lucas Guteirrez 91 winner s/o
    C class – Leo Pike 89
    D class – Les Madsen 89
    Lady – Lisa Salt 87
    Carly Graham 87
    Junior – Keiran Hahn 73 winner s/o
    Veteran – Cliff Kane 93
    Senior – Art Turcotte 86
    Elder – Fred Brandt 79

    Out-of-Province Trophies -

    AA class – Marvin Sims 93
    A class - Rob Docherty 91
    B class – Dave McCallum 89
    C class – Peter Constanti 67
    D class – Lynn Wilkins 87

    Event # 8 – B.C. Handicap Championships

    Closed Trophies -
    Champion – Dave Wade 93 Winner s/o
    Runner-up - Dave Jeffrey 93
    Lady – Lisa Salt 84
    Judy Turcotte 84 Winner s/o
    Junior – Keiran Hahn 85
    Veteran – Al Kanniainen 90
    Senior – Bob Rinke 90
    Keith Hutchison 90 Winner w c/t
    Elder – Fred Brandt 86

    Out-of-Province Champion – Lane Merta 94

    Events 4, 6, 7, 8 – High All-Around – 400 Targets

    Closed Trophies -
    Champion – Ron Stubbings 383/400
    Runner-Up – Art Moore 380/400
    AA class – Dave Wade 377/400
    A class – Grant Dolson 376/400
    Dave Jeffrey 376/400 Winner s/o
    B class – Dan Kukat 369/400
    C class – Mike Pozzolo 356/400 Winner s/o
    Richard Strong 356/400
    D class – Barrie Brown 351/400
    Lady – Lisa Salt 358/400
    Junior – Keiran Hahn 330/400
    Veteran – Cliff Kane 369/400
    Senior – Art Turcotte 368/400
    Elder – Fred Brandt 347/400

    Out-of-Province Champion – Irv Scott 369/400

    High Over All – 800 Targets
    Closed Trophies -
    Champion – Ron Stubbings 760/800
    Runner-Up – Dave Wade 754/800

    Out-of-Province – Irv Scott 731/400

    BCTA High Handicap Team (BC residents) –
    Kelowna Team 2 - 430/500
    Peter Enns
    Ed Horth
    Les Madsen
    Peter McDonald
    Gary Pomfrey

    Rookie of the Year Champion – Mike Degiano

    Congratulations to all the winners,
    I could not attend this year due to home committments.

    Reg. Todd, East Sooke, BC
     
  2. Toddy

    Toddy Member

    Joined:
    Jan 29, 1998
    Messages:
    401
    Looks like Vancouver Island cleaned up again.
     
Thread Status:
Not open for further replies.
Search tags for this page

dave jeffrey pita